Tutkijan mukaan lasta ei pitäisi patistaa koulutehtävien tekemiseen. Mitä enemmän vanhempi vaatii ja kontrolloi, sitä enemmän lapsi vastustelee.
Filosofian maisteri Mari Tunkkari tutki väitöskirjassaan äitien osallistumista varhaisnuorten kotitehtäviin. Väitöskirjatutkimuksessa huomattiin, että nuoren heikko koulumenestys ja kotitehtävien vältteleminen johtuivat äidin painostavasta toiminnasta. Lisäksi tutkimuksessa saatiin viitteitä siitä, että nuoren kokemus itsenäisyydestä kotitehtävätilanteessa saattaa tukea heidän motivaatiotaan siirryttäessä ala-asteelta yläasteelle.
Tunkkarin mukaan lapsen koulutehtäviä kohtaan tulee osoittaa kiinnostusta ja auttaa tarvittaessa, mutta antaa lapsen kuitenkin suoriutua itse niistä. Jos lapsi menestyy heikommin koulussa häntä saatetaan helposti patistaa tekemään kotitehtäviä. Lapsen syyllistäminen ja hiillostaminen johtavat kuitenkin vain niiden välttelemiseen entistä kovemmin.
”Äidin korkea syyllistäminen ja painostaminen oli yhteydessä heikompaan koulumenestykseen. Kun äidit valvoivat oma-aloitteisesti kovasti kotitehtäviä, nuoret välttelivät enemmän tehtäviä ja menestyivät heikommin koulussa”, sanoo väitöskirjatutkija Mari Tunkkari.
Tilanteesta seuraa monesti negatiivinen kierre, jossa heikommin koulussa menestyviä nuoria saatetaan vaatia tekemään kotitehtäviä muita enemmän. Nuoren motivaation kannalta on erityisen haitallista äidin syyllistävä käyttäytyminen.
Vanhemmille tulisi antaa konkreettista tietoa siitä, kuinka he voisivat parhaiten tukea nuorta oma-aloitteisuuteen kotitehtävissä. Koulujen ja vanhempien tulisi tehdä yhteistyötä asian tiimoilta. Vanhemmille tulisi antaa yksilöllisiä neuvoja sen suhteen, millaiset keinot auttaisivat juuri heidän lastaan oppimaan, mitkä ovat oman nuoren tarpeet ja kuinka hänen kykyjään voisi tukea.
”Nuorten voi olla vaikea miettiä, miksi kotitehtävien tekeminen on tärkeää. Silloin vanhempi voisi yrittää perustella nuorelle, miksi tehtävien tekeminen on tärkeää. Eli ilmaista merkitys niin, että nuori itse keksisi merkityksen kotitehtäville”, Tunkkari lisää.
Tunkkari korostaa sitä, että lasta ei pitäisi jättää yksin kotiläksyjen kanssa. Vanhempien tulisi näyttää nuorelle kiinnostuksensa hänen koulun käyntiinsä ja antaa lupaus tuesta.
”Vanhempi voi tukea nuorten oma-aloitteisuutta ja kunnioittaa nuorten mielipidettä esimerkiksi niin, että antavat heidän itse päättää, miten ja missä he haluavat kotitehtävät tehdä”, Tunkkari vinkkaa.
Oletko sinä patistanut lasta koululäksyjen tekoon? Aiotko tehdä niin jatkossa?
Lähteet: YLE ja Jyväskylän yliopisto
Teksti: Anne-Mari Valta