Ujo vanhempi – Jos tapaat hänet vaikka hiekkalaatikolla, kannattaa yrittää ystävystyä!

three men and one woman laughing during daytime
Kuva: Helena Lopes

Toiset vanhemmat ovat rohkeita ja ulospäinsuuntautuneita, toiset taas ujompia. Jos ihminen on ollut ujo jo lapsena ja ennen lasten saantia, hän on todennäköisesti ujo myös vanhempana. Ujokin vanhempi tarvitsee toisia vanhempia ystäviksi. Voisitko sinä olla ystävä ujolle kohtaamallesi vanhemmalle?

Leikkipuistossa on usein helppoa puhua vieraille vanhemmille. Koska elämäntilanteet ovat niin samanlaisia, yhteisen puheenaiheen löytyminen ei usein ole vaikeaa. Joskus vanhempi on kuitenkin luonteeltaan niin ujo, että toisille vanhemmille puhuminen ei välttämättä olekaan niin helppoa. Tällöin rohkeampi vanhempi voi auttaa ujompaa vanhempaa pääsemään yhteisen jutun alkuun.

Ujo ihminen saattaa olla rakentanut kuoren ympärilleen, jonka avulla yrittää peittää ujouttaan ja haavoittuvaisuuttaan. Ihminen saattaa vaikuttaa siltä, että häntä ei kiinnosta muiden seura, vaikka totuus on toinen. Toki on olemassa aidosti yksin viihtyviä ihmisiä, jotka kokevat muiden kanssa sosialisoinnin vain rasittavana. Suurin osa ihmisistä kuitenkin kaipaa edes joskus kanssaihmisten seuraa ja jos ystäviä ei ole, tätä kaipuuta ei pysty koskaan täysin tyydyttämään.

Ystävät auttavat jaksamaan vauva-arjessa

Vauva-arki on usein raskasta kenelle tahansa. Puoliso voi olla tärkeä tuki, mutta myös ystävillä ja muilla läheisillä on jaksamisen kannalta suuri merkitys. Ystävät ovat arvokas henkireikä, joiden avulla voi irtautua hetkeksi vauva-arjen rasituksista. Jos ystäviä ei ole, arki saattaa tuntua huomattavasti raskaammalta.

Ujoille ihmisille kontaktin ottaminen muihin saattaa olla todella haastavaa. Ujot ihmiset kuitenkin yleensä ilahtuvat, jos joku ottaa heihin kontaktia. Moni rohkeampi ihminen, jolle sosiaalinen kanssakäyminen on helppoa ei tule ajatelleeksi, miten suuresta asiasta voi olla kyse. Lyhytkin ystävällinen sananvaihto saattaa jättää ujolle ihmiselle hyvän mielen koko loppupäiväksi.

“Hyvä kiertää”

Ystävällisyys ei maksa mitään ja yleensä itsellekin tulee hyvä mieli, kun tietää että on voinut pienellä teolla tehdä toisen iloiseksi. Ystävällisyys on itseään ruokkiva voima: ystävällisestä ihmisestä huokuu lämpöä, joka saa toiset ihmiset pitämään hänestä vieläkin enemmän, mikä yleensä kannustaa häntä olemaan vieläkin ystävällisempi muita kohtaan. Kukapa ei toivoisi, että muut ihmiset voisivat mahdollisimman hyvin hänen läheisyydessään? Tämä tilanne on helppoa saavuttaa olemalla aina suurien ja pienten tilaisuuksien osuessa kohdalle ystävällinen muita kohtaan.

Jos siis kohtaat leikkipuistossa ujolta vaikuttavan vanhemman, kannattaa kokeilla mennä juttelemaan hänelle. Hyvin nopeasti huomaa, jos ihminen ei ole kiinnostunut ottamaan kontaktia. Sama toimii myös toisinpäin: Ihmisestä huomaa kyllä, jos hän ilahtuu kontaktinotosta. Juttelemalla ujoille ihmisille voimme tuoda iloa heidän päiväänsä ja parhaassa tapauksessa voimme saada uuden ihanan ystävän!

Teksti: Sonja

Tilaa uutiskirje

Aitoa vertaistukea perhearkeen, lempeästi myötäeläen

Lisätietoja henkilötietojen käsittelystä tietosuojaselosteesta.